اولین قطب تخصصی آموزش‌های انرژی‌های تجدیدپذیر امروز با حضور معاون وزیر نیرو و مدیران ارشد صنعت آب و برق کشور و استان خراسان رضوی در مجتمع آموزشی پژوهشی خراسان در مشهد افتتاح شد.

داوود توکلی، رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی صنعت آب و برق مشهد امروز ۱۳ تیرماه در آیین افتتاح اولین قطب تخصصی آموزش‌های انرژی‌های تجدیدپذیر در موسسه آموزش عالی علمی کاربردی صنعت آب و برق مشهد، با اشاره به افتتاح این مرکز، اظهار کرد: بخش آموزشی وزارت نیرو، خراسان رضوی و موسسه آموزش عالی علمی کاربردی صنعت آب و برق مشهد را به دلیل مزیت نسبی که در تولید انرژی‌های تجدید پذیر به خصوص خورشیدی داریم، به عنوان قطب آموزش‌های تخصصی در آموزش‌های تجدیدپذیر انتخاب کرد.

وی افزود: این آموزشگاه نشات گرفته از انواع آخرین تکنولوژی‌های دنیا است و انواع انرژی های تجدیدپذیر که مردم عادی که بخواهند در تولید آن مشارکت داشته باشند و از فرایند آن آگاه باشند و همچنین آموزش‌های لازم برای نصابان، تعمیرکاران و سایر فنون موردنیاز برای تولید آن‌ها در این مرکز صورت می‌گیرد.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی صنعت آب و برق مشهد تاکید کرد:امیدواریم خراسان رضوی به علت موقعیت جغرافیایی که در منطقه و ارتباط با کشورهای شمال شرقی بتواند علاوه بر تامین نیازهای داخلی در آموزش‌های بین المللی نیز برای تکنسین‌ها و کارشناسان کشورهای همسایه مثل ترکمستان، تجیکستان و افغانستان در زمینه انرژِی تجدیدپذیر پیشرو باشد.

توکلی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه میان قطب تخصصی آموزش‌های انرژی‌های تجدیدپذیر و وزارت نیرو، خاطرنشان کرد: این تفاهم نامه به منظور هدف تعیین خط و مشی کلی برای استفاده حداکثری از ظرفیت کشور در زمینه انرژی تجدیدپذیر جهت ارتقای سطح تواتمندی دانش و برای ذی‌نفعان منعقد شد.

وی تصریح کرد: درحال حاضر مردم احساس می کنند که کمبودهای در تامین انرژی‌های الکتریکی و آب داشته باشیم هرچندکه نسبت تولید انرژی الکتریکی ما کم نیست، ولی به دلیل عدم بهرداری بهینه و استفاده از صنایع و تکنولوژی به روز در این زمینه مصارف برق بالا است.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی صنعت آب و برق مشهد با اشاره به اینکه اکنون دنیا به سمت انرژی‌های پاک و بدون کربن حرکت می کند، افزود: کشور ما به علت موقعیت جغرافیایی که دارا است، باید توجه ویژه‌‌تری به انرژی‌های تجدیدپذیر به ویژه خورشیدی و بادی داشته باشد.

توکلی یادآور شد: موسسه آموزش عالی وزارت نیرو متولی توانمندسازی و آموزش شاغلین بخش‌های مختلف صنعت آب و برق و آموزش‌های ترویجی صنایع برای عموم مردم است.

  • منبع خبر : ایسنا